חיפושדלג על חיפוש

מיפוי מוח חדשני לאבחון מחלת פרקינסון

אבחון מדויק של מחלת פרקינסון  חשוב ביותר לקביעת הטיפול התרופתי והפרוגנוזה (סיכויי ההחלמה) של החולים.  חולים עם תופעות הנראות כאורטופדיות בלבד, עלולים להתגלות כחולי פרקינסון, והם זקוקים לטיפול תרופתי שונה לחלוטין. מצד שני חולה המטופל בתרופות פסיכיאטריות למשל, עלול לפתח תופעות המחקות מחלת פרקינסון, ולקבל תרופות לא מתאימות.  אבחנה מדויקת חשובה בעיקר בתחילת המחלה עקב סימפטומים לא אופניים כגון דיכאון, הפרעות שינה והפרעות בחוש הריח, היכולים לגרום קשיים באבחנה ולדחות את הטיפול המתאים.

עד כה היה קושי רב לאבחן חלק מהחולים בעזרת בדיקות קליניות בלבד. לאחרונה פותחה שיטת דימות ברפואה גרעינית היכולה לגלות בדרגת דיוק גבוהה ביותר אם מדובר במחלת פרקינסון או לא.  מיפוי המוח המיוחד מאפשר אבחנה מהירה, והוא משמש כבר במספר מרכזים גדולים בעולם. חשיבות המיפוי גדולה בעיקר לאחר האבחון הראשוני של המחלה ולפני התחלת טיפול תרופתי, אך גם כאשר אין תגובה נאותה לטיפול.

ב מכון לרפואה גרעינית   בניהולו של  פרופ' מוטי לורברבוים , קיים הנסיון הגדול ביותר בארץ במיפוי זה, שעזר לאבחן מאות חולים עד כה. 

לצורך המיפוי משתמשים בחומר מיוחד המיובא מחו"ל, ובמצלמה גרעינית מיוחדת.  הבדיקה אינה כרוכה בכאב או באי נעימות, והתוצאות ניתנות למחרת הבדיקה.

החומר מוזרק לנבדק בבוקר הבדיקה (אין צורך בצום וניתן להמשיך בתרופות כרגיל). לאחר 3-4 שעות מבוצעת סריקה של המוח הנמשכת   כ 30 דקות שלאחריה הנבדק משוחרר לביתו.

 


 

מחלת פרקינסון היא מחלה ניוונית של המוח הנגרמת עקב פגיעה במנגנון בקרת התנועה שבמוח.  הרס הדרגתי של אזורבמוח הנקרא  SUBSTANTIA NIGRA במוח היא הסיבה לתסמינים שמופיעים במחלה.  אזור זה שולח מסרים לגרעיני הבסיס המצויים במרכז המוח באמצעות הפרשת חומר בקצות העצבים הנקרא דופמין.
שכיחות המחלה באוכלוסיה גבוהה יחסית, ובהערכה לא רשמית  חיים בארץ בין 10000-15000  חולי פרקינסון. 
מידי שנה מתגלים מאות מיקרים חדשים.

במרבית החולים המחלה מופיעה בסביבות גיל 60, אולם יכולה גם להופיע בגיל צעיר בהרבה. במחלה זו נגרמות הפרעות תנועה טיפוסיות הכוללות : איטיות ונוקשות של תנועת השרירים, רעד בלתי רצוני במנוחה והפרעות בשווי המשקל.  בשלבים המאוחרים תתכן גם התפתחות דמנציה.

עבור לתוכן העמוד