חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  יחידת שבץ מוחי

  יחידת שבץ מוחי

  TIME IS BRAIN  - זמן הוא מוח

  שבץ מוחי הוא גורם התמותה השלישי בשכיחותו וגורם הנכות העיקרי במבוגרים, אשר מגביל אותם מהשתתפות במעגל העבודה. מחקרים שונים ברחבי העולם הראו כי חלק ניכר מאותם חולים אף איבדו את יכולתם לתפקד במסגרת ביתית, לדאוג עצמאית לצרכיהם ולנהל את זמנם החופשי על פי החלטתם. לדוגמא, בארצות הברית חיים כ-14,000,000 איש שאינם מתפקדים עקב השבץ ואשר יצאו ממעגל העבודה. עובדה זו הפכה את אירועי השבץ המוחי לעול כלכלי כבד ביותר הן על החברה כולה, והן על משפחתו של החולה. בסקר לאומי שבוצע בארץ התברר כי שכיחות הנפגעים משבץ מוחי זהה לשכיחות הנפגעים מהתקפי לב, ובקרב נשים - אף גבוהה יותר. ב-80-90% מהמקרים חסימת כלי הדם היא שגרמה לשבץ, ובאירועים האחרים הגורם הוא דמום מוחי, בעקבות קרע בעורקי המוח.

   

  בשנים האחרונות חלה מהפכה בגישה הטיפולית בחולי השבץ המוחי. מחקרים רבים שניסו לאבחן את הסיבות לשיפור במצבם של חלק מהחולים, הוכיחו שאשפוז מרוכז במסגרת יחידה המיועדת לשבץ מוחי היא הסיבה העיקרית. האשפוז במסגרת ייעודית זו אף הוכח כחשוב יותר משמירה על האיזון הנכון ללחץ דם, לפי אותם מחקרים. עובדות אלו הפכו את הקמתן של יחידות שבץ מוחי והטיפול בהן בשלב החריף לנורמה במרבית המדינות המפותחות.

   

  טיפול מוצלח בחולי השבץ המוחי החד מורכב משרשרת בת ארבעה שלבים:

  א.      זיהוי מהיר של תסמיני האירוע

  ב.       הפעלה מיידית של שירותי החירום הרפואיים

  ג.        פינוי מהיר תוך כדי יידוע צוות בית החולים - מלר"ד (חדר מיון) ו/או נוירולוגיה

  ד.       אבחנה וטיפול מהיר על ידי צוות בית החולים

   

  באוגוסט 2008 הוקמה יחידת שבץ מוחי במחלקה הנירולוגית במרכז הרפואי 'וולפסון', המיועדת לטפל בחולי השבץ בשלב המיידי והחריף. במסגרת היחידה ניתנים, בין היתר, טיפולים תרומבוליטיים להמסת כריש הדם (TPA) וטיפול שיקומי מהיר, עוד במסגרת האשפוז. בנוסף, הצוות שם דגש על בניית מערכת של הסברה והעלאת המודעות בקרב הציבור, עדכון קבוע של הצוות הרפואי והסיעודי בחידושים בנושא זה, ומעקב אחר החולים גם לאחר קליטתם המחודשת בקהילה.

   

  לרשות היחידה עומד חדר ובו 6 יחידות טיפול, המאובזרות בציוד משוכלל וחדיש. המטופלים ביחידה מצויים תחת השגחה צמודה של הצוות הרפואי והסיעודי לאורך כל שעות היממה.

   

  שעות הביקור ביחידה:

  13:00-15:00

  17:30-19:30

  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד