תמונה תמונה 2 3 4

  היחידה לכירורגיה של כלי הדם

  מנהל היחידה: ד"ר דימיטרי יעקבוביץ'

  אחות אחראית: יפה אסף

   

  טלפונים: 03-5028606; 03-5028616; 03-5028617

  מיקום: בניין אשפוז, קומה 3, במחלקה כירורגית ב'

   

  תיאור היחידה

  הצוות

  תחומי הפעילות


  תיאור היחידה

  היחידה לכירורגיה של כלי הדם ערוכה לטיפול במגוון המחלות הגורמות לפגיעה בכלי הדם, דהיינו בעורקים ובוורידים. הטיפול מסתמך על טכנולוגיה רפואית חדישה.

   

  ברשות היחידה אמצעים אבחנתיים וטיפוליים שהם המילה האחרונה בתחום הטכנולוגיה הביו-רפואית, וזמינים באופן מיידי. לדוגמא, 2 מכשירים לסריקה ממוחשבת, כולל דימות כלי-דם, עם יכולת הפרדה (Resolution) גבוהה ביותר. המכשירים משמשים לדימות כלי-דם במוח, בצוואר, במערכת העיכול, בכליות, באגן ובגפיים התחתונות. אנו עושים שימוש גם במכשיר דופלר חדיש, המאפשר אבחנות ומעקב אחר כלי-דם בשיטת על-שמע (Ultra-Sound) משולבת בדופלר.


  הצוות

  ד"ר דימיטרי יעקבוביץ' מנהל היחידה
  ד"ר יהושע יהל רופא בכיר
  יפה אסף אחות אחראית

  תחומי הפעילות של היחידה

  פעילות בתחום מחלות העורקים

   

  טרשת העורקים

   

  מבין מחלות העורקים הידועה ביותר היא טרשת העורקים (Arteriosclerosis). מחלה זו שכיחה מאוד בקרב אוכלוסיית העולם המערבי. במהלך המחלה נגרמת חסימה הדרגתית של העורקים בגוף עד לסתימתם המוחלטת. כתוצאה מכך, אספקת הדם לרקמות נפגעת ובמקרים מסויימים הפגיעה היא כזו שמסכנת את האיבר כולו (כגון: רגליים, מערכת עיכול, כליות'). במקרים שחיוניות האיבר בסכנה, נכנסים לתמונה מנתחי כלי-הדם, ובעזרת הרופאים המצנתרים הם פועלים לחידוש זרימת הדם אל האיבר הנתון בסכנה.

   

  כאמור, היחידה לכירורגיה של כלי דם מצויידת במיטב הטכנולוגיה הדרושה לצורך אבחון וטיפול בליקויים אלו. מתוך שלל השיטות הטיפוליות הנהוגות ביחידה, נציין בעיקר את אלו:

  1. הרחבת הצרויות ללא ניתוח, באמצעות בלון עם או בלי תומך (Stent)
  2. שיטת המעקפים בכלי דם
  3. שיטת הטיפול ע"י המסת קרישים
  4. שליפה כירורגית של קרישי דם ותסחיפים

  חסימות והצרויות עורקי הצוואר - העורקים התרדמניים (Carotid Arteries)

   

  כיום, לאחר מחקרים נרחבים ומעמיקים, אנו יודעים שהצרויות בעורקים התרדמניים עלולות לגרום לאירוע מוחי. אירוע מוחי יכול להיות קל (חולשה ביד או ברגל, הפרעת ראייה קצרה בעין אחת, הפרעות דיבור חולפות), או במקרים מסויימים, קשה עד כדי שיתוק של פלג גוף (מחצית הגוף הימנית או השמאלית) ואיבוד יכולת הדיבור.

   

  במקרים בהם ההצרות בעורק התרדמני משמעותית, הסיכויים ללקות בארוע מוחי גוברים ואז מתעורר הצורך להסיר ולפתוח את ההצרות. ליחידה ניסיון ארוך ועשיר בטיפול הכירורגי בהצרויות של העורקים התרדמניים, זאת תוך עמידה בסטנדרטים הבין-לאומיים המחמירים ביותר. הניסיון בא לידי ביטוי בתוצאות הניתוחיות המוצלחות.

   

  מפרצות בעורקים

   

  התרחבות של עורק מעבר לקוטרו התקין נקראת מפרצת. מדובר, בדרך כלל, בהתרחבות ממוקמת במקטע מסוים של העורק.

  מפרצות בעורקים טומנות בחובן שלוש סכנות עיקריות:

  1. המשך תהליך ההתרחבות עד לקריעת העורק. במקרה זה יתחולל דימום, וככל שהעורק והקרע גדולים יותר, כן יהיו ממדי הדימום גדולים יותר, עד כדי סיכון חיים
  2. הינתקות קרישי דם מדופן המפרצת ונדידתם עם זרם הדם עד לסתימה של המערכת העורקית הנמצאת מעבר למפרצת. פעולה זו מסכנת את האיבר בו שוכן העורק
  3. סתימה של המפרצת על-ידי קרישי דם הנוצרים בתוכה, וכתוצאה מכך הפסקת זרם הדם לאיבר

  היחידה לכירורגיה של כלי-דם מיומנת ביותר בטיפול בכלל ההיבטים של מפרצות בעורקים, ובעיקר במפרצת של הותין (אב העורקים), במפרצת של עורקי הכסל (עורקי האגן) ושל עורקי הגפיים התחתונות. היחידה מציעה גם טיפולים בשיטות אל-ניתוחיות, באמצעות צינתור של כלי הדם והתקנת סוגים שונים של תומכים ותותבים.

   

  פעילות בתחום מחלות הורידים

   

  טיפול בדליות ורידיות ובכיבים וורידיים בגפיים התחתונות

   

  דליות וורידיות (וורידים בולטים) נוצרות בשל תפקוד לקוי (אי-ספיקה) של המסתמים המיוחדים הנמצאים בתוך הוורידים. כתוצאה מכך, זרימת הדם בתוך הוורידים הלקויים איננה מתבצעת בכיוון הרצוי (הלב) בלבד, אלא בשני הכיוונים, בו בזמן. הדבר יוצר לחץ מוגבר על הוורידים הנמצאים בחלק הנמוך יותר של הגפיים, וכתוצאה ממנו הוורידים מתרחבים ומופיעים בצורת דליות.

   

  במסגרת היחידה מותאמים פתרונות כירורגיים ואל-ניתוחיים למגוון הליקויים הוורידיים הקיימים, בעיקר בגפיים התחתונות.

  בר ימין
  דלג על בר ימין
  חדשות
  דלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד