חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  היחידה לכירורגיה של כלי הדם

  מנהל היחידה: ד"ר דימיטרי יעקבוביץ'

  אחות אחראית: יפה אסף

   

  טלפונים: 03-5028606; 03-5028616; 03-5028617

  מיקום: בניין אשפוז, קומה 3, במחלקה כירורגית ב'

     תיאור היחידה

  הצוות

  תחומי הפעילות

  • זמני המתנה לניתוחים | בדיקות

     תיאור היחידה

  היחידה לכירורגיה של כלי הדם ערוכה לטיפול במגוון המחלות הגורמות לפגיעה בכלי הדם, דהיינו בעורקים ובוורידים. הטיפול מסתמך על טכנולוגיה רפואית חדישה.

   

  ברשות היחידה אמצעים אבחנתיים וטיפוליים שהם המילה האחרונה בתחום הטכנולוגיה הביו-רפואית, וזמינים באופן מיידי. לדוגמא, 2 מכשירים לסריקה ממוחשבת, כולל דימות כלי-דם, עם יכולת הפרדה (Resolution) גבוהה ביותר. המכשירים משמשים לדימות כלי-דם במוח, בצוואר, במערכת העיכול, בכליות, באגן ובגפיים התחתונות. אנו עושים שימוש גם במכשיר דופלר חדיש, המאפשר אבחנות ומעקב אחר כלי-דם בשיטת על-שמע (Ultra-Sound) משולבת בדופלר.  הצוות

  ד"ר דימיטרי יעקבוביץ' מנהל היחידה
  ד"ר יהושע יהל רופא בכיר
  יפה אסף אחות אחראית  תחומי הפעילות של היחידה

  פעילות בתחום מחלות העורקים

   

  טרשת העורקים

   

  מבין מחלות העורקים הידועה ביותר היא טרשת העורקים (Arteriosclerosis). מחלה זו שכיחה מאוד בקרב אוכלוסיית העולם המערבי. במהלך המחלה נגרמת חסימה הדרגתית של העורקים בגוף עד לסתימתם המוחלטת. כתוצאה מכך, אספקת הדם לרקמות נפגעת ובמקרים מסויימים הפגיעה היא כזו שמסכנת את האיבר כולו (כגון: רגליים, מערכת עיכול, כליות'). במקרים שחיוניות האיבר בסכנה, נכנסים לתמונה מנתחי כלי-הדם, ובעזרת הרופאים המצנתרים הם פועלים לחידוש זרימת הדם אל האיבר הנתון בסכנה.

   

  כאמור, היחידה לכירורגיה של כלי דם מצויידת במיטב הטכנולוגיה הדרושה לצורך אבחון וטיפול בליקויים אלו. מתוך שלל השיטות הטיפוליות הנהוגות ביחידה, נציין בעיקר את אלו:

  1. הרחבת הצרויות ללא ניתוח, באמצעות בלון עם או בלי תומך (Stent)
  2. שיטת המעקפים בכלי דם
  3. שיטת הטיפול ע"י המסת קרישים
  4. שליפה כירורגית של קרישי דם ותסחיפים

  חסימות והצרויות עורקי הצוואר - העורקים התרדמניים (Carotid Arteries)

   

  כיום, לאחר מחקרים נרחבים ומעמיקים, אנו יודעים שהצרויות בעורקים התרדמניים עלולות לגרום לאירוע מוחי. אירוע מוחי יכול להיות קל (חולשה ביד או ברגל, הפרעת ראייה קצרה בעין אחת, הפרעות דיבור חולפות), או במקרים מסויימים, קשה עד כדי שיתוק של פלג גוף (מחצית הגוף הימנית או השמאלית) ואיבוד יכולת הדיבור.

   

  במקרים בהם ההצרות בעורק התרדמני משמעותית, הסיכויים ללקות בארוע מוחי גוברים ואז מתעורר הצורך להסיר ולפתוח את ההצרות. ליחידה ניסיון ארוך ועשיר בטיפול הכירורגי בהצרויות של העורקים התרדמניים, זאת תוך עמידה בסטנדרטים הבין-לאומיים המחמירים ביותר. הניסיון בא לידי ביטוי בתוצאות הניתוחיות המוצלחות.

   

  מפרצות בעורקים

   

  התרחבות של עורק מעבר לקוטרו התקין נקראת מפרצת. מדובר, בדרך כלל, בהתרחבות ממוקמת במקטע מסוים של העורק.

  מפרצות בעורקים טומנות בחובן שלוש סכנות עיקריות:

  1. המשך תהליך ההתרחבות עד לקריעת העורק. במקרה זה יתחולל דימום, וככל שהעורק והקרע גדולים יותר, כן יהיו ממדי הדימום גדולים יותר, עד כדי סיכון חיים
  2. הינתקות קרישי דם מדופן המפרצת ונדידתם עם זרם הדם עד לסתימה של המערכת העורקית הנמצאת מעבר למפרצת. פעולה זו מסכנת את האיבר בו שוכן העורק
  3. סתימה של המפרצת על-ידי קרישי דם הנוצרים בתוכה, וכתוצאה מכך הפסקת זרם הדם לאיבר

  היחידה לכירורגיה של כלי-דם מיומנת ביותר בטיפול בכלל ההיבטים של מפרצות בעורקים, ובעיקר במפרצת של הותין (אב העורקים), במפרצת של עורקי הכסל (עורקי האגן) ושל עורקי הגפיים התחתונות. היחידה מציעה גם טיפולים בשיטות אל-ניתוחיות, באמצעות צינתור של כלי הדם והתקנת סוגים שונים של תומכים ותותבים.

   

  פעילות בתחום מחלות הורידים

   

  טיפול בדליות ורידיות ובכיבים וורידיים בגפיים התחתונות

   

  דליות וורידיות (וורידים בולטים) נוצרות בשל תפקוד לקוי (אי-ספיקה) של המסתמים המיוחדים הנמצאים בתוך הוורידים. כתוצאה מכך, זרימת הדם בתוך הוורידים הלקויים איננה מתבצעת בכיוון הרצוי (הלב) בלבד, אלא בשני הכיוונים, בו בזמן. הדבר יוצר לחץ מוגבר על הוורידים הנמצאים בחלק הנמוך יותר של הגפיים, וכתוצאה ממנו הוורידים מתרחבים ומופיעים בצורת דליות.

   

  במסגרת היחידה מותאמים פתרונות כירורגיים ואל-ניתוחיים למגוון הליקויים הוורידיים הקיימים, בעיקר בגפיים התחתונות.

  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

   פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

  • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

   פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

  • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

   "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

  • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

   עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

  • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

   ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

  עבור לתוכן העמוד