חיפושדלג על חיפוש

היפגעות ילדים למאגר הלאומי

21/01/2009

ד"ר יצחק ברלוביץ - מנהל המרכז הרפואי "וולפסון": כשיודעים מה הן הסיבות להיפגעות ילדים - יודעים מה לתקן! "וולפסון" מוביל פיילוט ארצי, בשיתוף עם ארגון "בטרם" של איסוף נתונים על היפגעות ילדים למאגר הלאומי.

 
המרכז הרפואי "וולפסון" הוא ביה"ח הראשון שחתם על הסכם הצטרפות למאגר הלאומי לנתוני היפגעות ילדים בישראל (INAPIS), ומוביל את הפיילוט הארצי, במסגרת פעילות השלוחה ב"וולפסון" של ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים.
 
ארגון הבריאות העולמי קבע שטראומה והיפגעות מתאונות ואלימות היא אחת ממגיפות האלף השלישי, ומדו"ח "בטרם" על היפגעות ילדים בישראל עולה, כי הפגיעות בילדים מהוות מרכיב ניכר בתחלואה, בתמותה ובעלויות הרפואיות של בריאות הילדים. לאור זאת החליט משרד הבריאות, בשיתוף עם ארגון "בטרם", להקים בישראל מערך לאומי לנתוני היפגעות.
 
בשלב ראשון הפיק ארגון "בטרם" דו"ח היפגעות ילדים מנתונים שהתקבלו מהמלר"דים (מחלקות המיון) מבוגרים וילדים ב"וולפסון", בין השנים 2002-2006. מתוך נתונים אלה התברר כי 34% מהביקורים במיון של ילדים עד גיל 18 היו עקב פציעות. מתוכם 66% היו בנים, כשהגיל הממוצע הוא 9.5 שנים. סיבת הפנייה העיקרית למיון היתה נפילה/חבלה/חתך. הסיבה המובילה לאישפוז היתה כווייה - 32.8%, והסיבה השנייה היתה תקיפה/קטטה - 15%.
 
בשלב השני החל פיילוט לתיעוד ייעודי מפורט (לא מזוהה) של מקרי היפגעות ילדים עד גיל 18, המגיעים למלר"ד (מיון) ילדים ב"וולפסון", כחלק מהנתונים המגיעים למאגר הלאומי. צוות המלר"ד ילדים בניהולו של ד"ר אילן דלאל, עם אילונה ברנץ - האחות האחראית, עבר הדרכה בליווי המקצועי של מירב ביליה - רכזת שלוחת "בטרם וולפסון". צוות האחיות עושה עבודה חשובה ביותר של איסוף הנתונים עם שאלון מפורט, לצד העבודה השוטפת.
 
ד"ר דלאל הסביר כי סכנות רבות אורבות לתינוקות וילדים עם פגיעות משמעותיות, כשרבים מהילדים מגיעים לטיפול בביה"ח. רוב הילדים נפגעים מפציעות וחבלות בלתי מכוונות, כמו למשל: בליעת נוזל מסוכן עקב שמירת חומרי ניקוי חריפים בבקבוקי שתייה ואיכסונם במקום נגיש לילדים, פציעה ממתקנים בלתי בטיחותיים בגני משחקים, נפילה עקב מעקות בלי סורגים או עקב חלונות בלתי מסורגים בקומות גבוהות, פגיעה בעיניים מקצף מסוג מסויים ועוד ועוד.

ד"ר דלאל אמר שהוא גאה על שצוות המיון ילדים ב"וולפסון" מוביל את הפיילוט הארצי, שמטרתו לאסוף את הנתונים המפורטים על הסיבות להיפגעות, הכלי או החומר המעורב, מקום הפציעה וכו'. איסוף הסיבות וניתוחן מאפשר לגלות נקודות חולשה ומקומות בעייתיים, כך שניתן יהיה לתקן את המחדלים ולהוריד משמעותית את הגורמים להיפגעות ילדים.
 
ד"ר יצחק ברלוביץ - מנהל המרכז הרפואי "וולפסון" שמוביל נושא זה עוד מתפקידו כמשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הסביר שהמידע החיוני שנאסף, יקדם את המאבק של מדינת ישראל בנושא היפגעות ילדים בבית, בביה"ס, ובפעילות הפנאי. הנתונים יתנו תמונת מצב הן לביה"ח והן לערים אותן הוא משרת, לגבי ההיקף, הזירה, והסיבות להיפגעות. "כשיודעים מה הן הסיבות להיפגעות - יודעים מה לתקן" אמר ד"ר ברלוביץ.

 

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

  פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

 • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

  פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

 • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

  "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

עבור לתוכן העמוד