חיפושדלג על חיפוש

השתלמות ארצית לפדיקוריסטיות

4/11/2007

ביקוש רב להשתלמות ארצית לפדיקוריסטיות, מטעם האגודה הישראלית לסוכרת ובחסות המרכז הרפואי "וולפסון", בנושא כף רגל סוכרתית, שנפתחה בימים אלה ב"וולפסון". 

ד"ר דן צין – אורתופד בכיר האחראי על הקורס ותכניו, הסביר כי הפדיקוריסטיות באות במגע יום יומי עם חולי הסוכרת וחשוב להקנות להן ידע נרחב בנושא כף הרגל הסוכרתית, הן כדי שתוכלנה להדריך את החולים כיצד לטפל נכון בכף הרגל והן כדי שתוכלנה לזהות בעיות הדורשות התייחסות מיוחדת, כגון זיהום או נמק. ד"ר צין הוסיף, כי הכוונה היא להגביר, באמצעות הפדיקוריסטיות, את מודעות החולים לשמירה על כף הרגל למניעת סיבוכים.  

בהשתלמות הזו, בת חמישה מפגשים של יום בשבוע, משתתפות 20 פדיקוריסטיות מכל הארץ. הן לומדות מושגי יסוד על מחלת הסוכרת וסיבוכיה, ובעיקר על הבעיות האופייניות למחלה בכפות הרגליים, כגון הפרעות באספקת הדם והפרעות עצביות. דגש מיוחד ניתן לאפשרויות מניעת הסיבוכים ברגליים ע"י התנהגות נכונה של החולים והמטפלים. בנוסף, ניתנת סדנא מעשית כיצד יש לבצע בדיקה של כף הרגל וכיצד יש לטפל בה נכון..

ד"ר זאב פלדברין – מנהל היחידה של כף רגל סוכרתית במחלקה האורתופדית  אמר, שמחלת הסוכרת הינה הגורם העיקרי המביא לקטיעה של גפיים תחתונות בחברה המערבית, לא כולל תאונות. בארץ מבצעים יותר מ-1,000 קטיעות בשנה על רקע מחלת הסוכרת. ביחידה ב"וולפסון" הצליחו להוריד את שיעור קטיעות הגפיים בצורה דרמטית – עד 50%(!) על ידי שימוש במיטב האמצעים הטכנולוגיים, שיטות חדשניות ומתן טיפול רב-תחומי ע"י צוות מיומן. 

ד"ר פלדברין ציין, כי הסוד בהקטנת מספר קטיעות הגפיים התחתונות כתוצאה מסיבוכי מחלת הסוכרת נעוץ, בנוסף לפעילותה של יחידת כף רגל רב-תחומית ייחודית, גם בחינוך החולים בקהילה,  כאשר לפדיקוריסטיות יש חלק חשוב בכך.

תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. מירב (5/03/2018 21:00:48)
בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
עבור לתוכן העמוד