חיפושדלג על חיפוש

לראשונה בישראל: מרפאה רב-תחומית לילדים שנולדו קטנים לגיל ההיריון

הילדים אשר נולדו קטנים לגיל ההריון עלולים  לסבול מבעיות בצמיחה – מינקותם ועד בגרותם, ויזדקקו למעקב וטיפול רפואי. המרפאה ב'וולפסון' תספק טיפול רב- תחומי תחת קורת גג אחת, על ידי מומחים שונים: גסטרואנטרולוג ילדים, אנדוקרינולוג ילדים ותזונאית מומחית בתזונת תינוקות וילדים. 

פרופ' אריה לוין: "לרופאים המטפלים בתחום כיום, ישנה התלבטות קשה. מחד, ידוע שילדים רבים שסובלים מבעיית צמיחה  עולים במשקל באמצעות הזנת-יתר, ומאידך, הזנת-יתר בגיל הרך היא אחד מגורמי הסיכון העיקריים לסוכרת והשמנה בחיים הבוגרים. המרפאה החדשה מאפשרת טיפול פרטני המאפשר אפיון מדויק ומעקב אחר הצרכים של כל ילד".  

לראשונה בישראל - במרכז הרפואי 'וולפסון' - נפתחה החודש מרפאה רב-תחומית לטיפול בילדים שנולדו קטנים לגיל ההיריון, אשר מכונים בעגה המקצועית ילדיSGA  (Small for Gestational Age).
המרפאה תספק לראשונה טיפול רב- תחומי תחת קורת גג אחת מאת מומחים מתחומים שונים, בהם רופאים גסטרואנטרולוגים לילדים, אנדוקרינולוגים לילדים ומומחי תזונה. צוות המרפאה יוכל, באמצעות הבדיקות המתאימות, לאבחן מהן הסיבות לתופעת חוסר הגדילה, והאם קיים קשר למצב הבריאות של האם או תפקוד השלייה בעת ההיריון, לאסוף נתונים חשובים בנוגע להיקף הבעיה ודרכי הטיפול בה, ולבצע מעקב שיטתי.

פרופ' אריה לוין, מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה ילדים ב'וולפסון': "רוב הילדים שנולדו במשקל ובגובה  הקטנים לגיל ההיריון, יצליחו "לתקן" את צמיחתם ויחזרו לעקומות הגדילה הרגילות בתוך שנה עד שנתיים לאחר הלידה. עם זאת, כ 10-15% מהילדים, ימשיכו לאחר בצמיחה. לפיכך, יש להקפיד במיוחד על מעקב גדילה סדיר כבר מהגיל הרך.לרופאים המטפלים בתחום כיום, ישנה התלבטות קשה. מחד, ידוע שילדים רבים עולים במשקל באמצעות הזנת-יתר, ומאידך, הזנת-יתר בגיל הרך היא אחד מגורמי הסיכון העיקריים לסוכרת והשמנה. המרפאה החדשה מאפשרת טיפול פרטני הכולל אפיון מדויק ומעקב אחר הצרכים של כל ילד, ומטרתו לעשות שימוש באסטרטגיות שישפרו גדילה כבר בגיל הרך, ומצד שני למנוע "הזנת יתר" בילדים שאינם זקוקים לכך".

ד"ר זהר לנדאו, מנהלת השירות לאנדוקרינולוגית ילדים ב'וולפסון': "ילדים הסובלים מאיחור בצמיחה נוטים לפתח בבגרותם מחלות כגון: סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם ומחלות לב וכלי דם". עוד אמרה ד"ר לנדאו, כי "באופן כללי, אם בגיל 4 שנים הגובה של הילד או הילדה עדיין נמוך ב 2.5 סטיות תקן מהממוצע לגילם, יש אפשרות לטיפול בהורמון גדילה, המשפר במידה ניכרת את צמיחתם. הספרות הרפואית מתארת כי הטיפול בהורמון גדילה מגיל 4 שנים ועד לסיום הצמיחה לגובה, מאפשר רווח של כ- 6 ס"מ בגובה הסופי. לטיפול ההורמונאלי בקבוצה זו של ילדים, יש גם השלכות חיוביות על לחץ הדם, פרופיל השומנים  בדם ומבנה השריר".

ד"ר עידית סגל, מנהלת המרפאה ב'וולפסון': "חשוב לעקוב אחר תינוק שנולד במשקל נמוך מדי לגיל הלידה, ולהעניק לו תזונה מתאימה. אנו רואים בשנתיים הראשונות לחיים חלון הזדמנויות להתערבות תזונתית. אם הוא לא ישלים את הפערים עד לגיל 4, ייווצר חלון הזדמנות חשוב לטיפול בהורמון גדילה". 

המרפאה הרב-תחומית לטיפול ביילודים קטנים בוולפסון פעילה בימי א'. לתיאום תור מראש, ניתן להתקשר למס' 03.5028838

 

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
עבור לתוכן העמוד