חיפושדלג על חיפוש

לעבור את הפסח בשלום

14/03/2010
ד"ר אשרוב

חג הפסח הוא חג משפחתי ואביבי, וכדי שיהיה באמת שמח, ד"ר ז'ק אשרוב – מנהל  המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז הרפואי "וולפסון" מייעץ את הדברים הבאים: 

  • לא להגזים באכילה– ליל הסדר מביא אנשים לא פעם לאכילה מוגזמת שיכולה להתבטא בכאבי בטן והקאות ובהרגשה כללית רעה, ובמקרים קיצוניים אף לאישפוז בביה"ח. רצוי לאכול מנות קטנות כדי שאפשר יהיה ליהנות מהסעודה ומהחג. 
  • לא להגזים בשתיית יין– יש לזכור כי מדובר במצווה של שתיית 4 כוסיות ולא 4 בקבוקי יין.
  • לא להגזים באכילת מצות- לקחת בחשבון כי במצה יש מספר כפול של קלוריות משל לחם. למשל, במצה אחת יש כ- 160 קלוריות לעומת פרוסת לחם שבה יש כ- 80 קלוריות. גם על אוכלי לחם קל חלה חובת הזהירות שכן מצה קלה מכילה כ- 80 קלוריות לעומת פרוסת לחם קל המכילה כ- 40 קלוריות.
  • רבים משומרי "כשר לפסח" מרגישים כי מותר להם "לחטוא" ועל אי אכילת לחם הם "מפצים" עצמם ע"י פינוקים כמו תוספות למצה (ממרחים שונים, חמאה וריבה) או אכילה מרובה של מצות. עובדה זו מתבטאת בעלייה משמעותית במשקל בתום החג. גורם נוסף היכול להביא לבעיה הינה העצירות ממנה סובלים חלק מהאנשים עקב המצות. קבוצה זו צריכה להמעיט באכילתן, להרבות בשתיית מים ולהוסיף ירקות רבים, כדי להקל על מערכת העיכול. 
  • להרבות בשתיית מים– לא רק בגלל המצות, אלא גם בגלל החום והחמסינים שכבר החלו, ולא לשכוח להצטייד בכמות מספקת של מים לטיולים, כדי לא להתייבש. 
  • חובה להיזהר בנהיגה– חג הפסח, הן לקראת ליל הסדר והן לאורך החג כולו, מצטיין ב"נדידת" עם ישראל – אירוחים, ביקורים, טיולים וכו'. ד"ר אשרוב מבקש להזכיר שבליל הסדר מי ששותה לא נוהג, ובמשך החג כולו לנהוג בזהירות כדי להגיע ליעד בשלום.

 

 

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
עבור לתוכן העמוד