חיפושדלג על חיפוש

חידוש עולמי בניתוח כיס מרה

חידוש עולמי בניתוח כיס מרה

ניתוח לפרוסקופי (זעיר פולשני) הראשון בעולם  של כריתת כיס מרה דרך נקב אחד בלבד, בחולה עם איברים פנימיים הפוכים (situs inversus) בוצע במחלקה כירורגית א' במרכז הרפואי "וולפסון" .  

המנותחת בת 23, נולדה ב"וולפסון" ולפני כשנה היא ילדה ב"וולפסון" את בתה. בעקבות התקפים של כאבים קשים  שנגרמו ע"י אבנים בכיס המרה, הופנתה האשה לניתוח. עקב גילה הצעיר הוחלט לבצע את הניתוח בטכניקה חדישה, שבה מבוצעת כריתה לפרוסקופית של כיס המרה דרך נקב אחד בלבד (sils), כדי לא להשאיר צלקות בבטנה. 

ד"ר מרדכי שמעונוב – מנהל מחלקה כירורגית א' שניתח את החולה עם צוותו, הסביר שזהו ניתוח מורכב מאד הדורש מיומנות ניתוחית גבוהה מכמה סיבות: 

  • עקב כך שכל איבריה הפנימיים הפוכים (הלב בצד ימין, הכבד וכיס המרה בצד שמאל, הטחול והקיבה בצד ימין), נדרש תיכנון ניתוחי מוקדם לגבי מיקום חתכי הניתוח, מיקום המכשירים וציוד חדר הניתוח. העובדה שכיס המרה והכבד ממוקמים בבטן השמאלית העליונה במקום בבטן הימנית העליונה (תמונת ראי), מציבה אתגר ניתוחי משמעותי. הקושי הטכני גדול, היות וכל פעולות הניתוח הפוכות למה שהמנתחים רגילים לעשות. 
  • ההחלטה לבצע את הניתוח דרך נקב אחד בלבד, (בעוד הניתוחים הלפרוסקופים מבוצעים בדרך כלל דרך שלושה נקבים) היתה קשה במיוחד במקרה הנוכחי, עקב השונות האנטומית. בשיטה חדשנית זו מוחדר ציוד ניתוחי מתקדם – סיב אופטי עם מצלמה, מלקחיים ומספריים - הכל דרך נקב אחד. המכשירים המיוחדים שהינם בעלי גמישות מירבית, מאפשרים למנתח לבצע פעולות כירורגיות מורכבות.

עד היום בוצעו בעולם רק 20 ניתוחים לפרוסקופים של כריתת כיס המרה בחולים עם איברים פנימיים הפוכים (שהיא תסמונת מולדת נדירה), והניתוח ב"וולפסון" הוא כאמור המקרה הראשון בעולם של כריתת כיס המרה בחולה עם איברים פנימיים הפוכים דרך נקב אחד בלבד! 

המנותחת התאוששה  מהניתוח במהירות ולמחרת שוחררה לביתה.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
עבור לתוכן העמוד