חיפושדלג על חיפוש

כריתת בוהן 6 לתיקון מום בכפות הרגליים

שש בהונות של ילדה צילם דר' ליפקין

צוות בראשותו של ד"ר זאב פלדברין – מנהל היחידה לכף הרגל והקרסול במחלקה האורתופדית ב"וולפסון", בשיתוף עם רופאים מהיחידה לאורתופדיה ילדים, ביצע בהצלחה ניתוח לתיקון מום מלידה, שבו הרחיקו אצבע שישית  בשתי כפות הרגליים של  שתי ילדות אחיות בגילאי 4  ו-5.

מדובר בכריתה של הבוהן ה- 6 עם עצם המסרק, ושיחזור של כף הרגל, כולל תיקון של העיוות שהתפתח בבוהן העיקרית, בארבע כפות הרגליים.  לאור העיכוב בטיפול - נהוג לבצע ניתוח  זה בגיל שנה שהוא גיל תחילת ההליכה, לפני שנועלים נעליים - הופיע כבר עיוות של הבוהן העיקרית בשתי כפות הרגליים של שתיהן.
מדובר במום משפחתי שממנו סבל גם אבי המשפחה וכן מופיע אצל התינוקת – אחותם הקטנה. (האב הבטיח שעם התינוקת הם לא יחכו וידאגו לבצע את הניתוח בזמן). 2 אחים נוספים אינם סובלים מתופעה זו. ההורים ביקשו ששתי הילדות יעברו את הניתוח בו-זמנית בתקופת הקיץ, לפני תחילת הלימודים, כדי להקל על המשפחה מבחינת השיקום.

   אחרי הניתוח צילם דר' ליפקין

ד"ר פלדברין הסביר כי ריבוי בהונות בכף הרגל הינה תופעה שכיחה יחסית, ששכיחותה משתנה באוכלוסיות שונות, ויכולה להופיע כמום יחיד או כחלק מתסמונת גנטית עם התבטאויות נוספות. הופעת הבוהן השישית יכולה להיות פשוטה –כאשר רק חלק מהבוהן משוכפל, או שההכפלה יכולה להיות מורכבת (כמו במקרה של שתי הילדות), ולכלול הכפלה של הבוהן ושל עצם המסרק. 

לדברי ד"ר פלדברין, אי הסרה של הבוהן הנוספת בגיל כשנה, עלולה לגרום להתפתחות עיוות בבוהן העיקרית, להפרעות תפקודיות כגון קושי בהתאמת נעליים, ולהפרעות נפשיות וחברתיות שיכולות להתפתח עקב המראה החריג.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

  פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

 • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

  פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

 • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

  "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

עבור לתוכן העמוד