חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  החלפת מפרק הירך


  • שאלות ותשובות

   

  סוגי המשתלים השונים

   

  הגישה הניתוחית   חזרה לשירות להחלפת מפרקים

   

   

   שאלות ותשובות:

  1. מה החשיבות של מפרק הירך?
  מפרק הירך הוא מפרק כדורי המורכב מראש עצם הירך, או ה-"תפוח", מצד אחד וה-"מכתש" או האצטבולום בצד השני. המבנה הזה מאפשר לו תנועה סיבובית רב כיוונית. ראש הירך והאצטבולום מצופים בסחוס המאפשר באופן תקין תנועה חלקה וללא כאבים.
  חשיבותו הרבה בכך שזהו מפרק נושא משקל אשר תומך בגוף בעת הליכה ולכן מחלות או בעיות במפרק משפיעות ישירות על תפקוד הגפיים התחתונות ויכולת הניידות של האדם.


  2. אילו בעיות עשויות להופיע במפרק הירך?
  במפרק הירך יכולות להופיע מגוון בעיות, שונות מגיל לגיל. בילדות ישנן בעיקר מחלות מולדות או התפתחותיות של מפרק הירך כגון פריקה מולדת של המפרק. במבוגרים צעירים נראה בעיות הקשורות בסיבוכים של מחלות הילדות האלו, פגיעות ספורט או נמק של העצם בראש הירך.
  קבוצת הגיל בה רואים את רובן של הבעיות במפרק הירך הם המבוגרים. בעיה שכיחה ומטרידה היא שחיקת הסחוס המפרקי או אוסטאוארטריטיס. שחיקה זאת יכולה להיות ראשונית וללא סיבה ברורה לעין או משנית לפגיעה בעבר – מחלת ילדות של מפרק הירך, חבלה, שבר או נמק של ראש הירך.
  יש להבדיל בין שחיקת סחוסים (אוסטאוארטריטיס) לבין בריחת סידן (אוסטיאופורוזיס) שהיא דלדול העצם אשר לרוב איננו גורם לכאבים בפני עצמו אך מגביר את הסיכון לשברים בצוואר הירך.


  3. כיצד מאבחנים שחיקת סחוסים במפרק הירך?
  הסובלים משחיקת סחוסים יתלוננו לרוב על כאבים אשר הלכו והתגברו באופן הדרגתי לאורך זמן. לעיתים ישנן החמרות פתאומיות בכאבים. בנוסף, עשויה להתפתח הגבלה בטווח התנועה של המפרק והגבלה בפעילות יומיומית כגון גרבת גרביים, כניסה או יציאה מרכב.
  לאחר שיחה עם המטופל ובדיקתו בהליכה ובשכיבה, כאשר עולה חשד לשחיקת סחוסים, בדיקת ההדמיה החשובה ביותר היא צילום של האגן ומפרק הירך. צילום רנטגן מאפשר מבט כולל על מבנה המפרק וחומרת השחיקה. ברוב המקרים צילום הרנטגן מאפשר אבחון מלא של המצב ומשמש גם לתכנון ממוחשב של הניתוח.
  לעיתים נדרשות בדיקות נוספות להשלמת התמונה, כגון מיפוי עצמות או בדיקת  MRI.


  4. באילו מקרים יש להחליף את מפרק ירך?
  החלפת מפרק ירך היא ניתוח מוצלח ביותר. מטרתו העיקרית היא טיפול בכאב כרוני, פגיעה תפקודית והגבלת טווח התנועה במפרק הירך. במקרים של שחיקת הסחוס המפרקי עם כאבים יומיומיים אשר פוגעים באיכות חייו של האדם וביכולתו לחיות את חייו ברמת תפקוד סבירה מבחינתו, יש לשקול ניתוח להחלפת המפרק. אחוזי ההצלחה של הניתוח עומדים על כ-95% וזאת אחת מן הפעולות המוצלחות ביותר שיש לרפואה להציע.


  5. כיצד מתבצע הניתוח?
  כאשר ישנה פגיעה משמעותית בחלקים נרחבים של מפרק הירך האפשרות הניתוחית העיקרית היא החלפה של המפרק. יש להחליף את שני צידי המפרק – התפוח והמכתש. חשוב לבחון כל מקרה לגופו ולהתאים את המשתלים והחומרים בהם נשתמש למבנה והבעיה הספציפים לכל מטופל. מבין מגוון סוגי משתלים בעיצובים שונים ובגדלים משתנים יש לבחור את המתאימים ביותר לאותו מטופל. בנוסף חשוב לבחור את החומרים המתאימים מהם עשויים המשתלים ודרכי קיבוע המשתלים המתאימות לכל מצב ולכל חולה על מנת לאפשר תוצאות מיטביות.
  טרם הניתוח מתבצע תכנון ממוחשב של הניתוח בעזרת תוכנת מחשב מיוחדת. התוכנה מאפשרת תכנון מדויק של הסרת העצם, בחירת סוג המשתלים והשתלתם במקום ובכיוון המיטביים. חשוב תמיד להקפיד על שימוש במשתלים המתקדמים ביותר ובחומרים המשובחים ביותר הקיימים.
  בזמן הניתוח מוסר ראש הירך ("התפוח") ובעזרת מכשור מיוחד מבוצעת הסרה של הסחוס הפגוע במכתש והכנת עצם הירך ועצם האגן לקבלת המשתלים. בשלב הבא מושתל ומקובע המפרק המלאכותי במקומו כפי שתוכנן.

  בתמונה : אחרי ניתוח החלפת ירך   

  סוגי המשתלים השונים   סוגי משתלים בהחלפת מפרק הירך:

  ניתוחי החלפת מפרקי הברך והירך הם פעולות מוצלחות ביותר לשיפור איכות החיים של מטופלים עם שחיקת סחוסים במפרקים אלו. התקדמות הטכנולוגיה הביאה לשיפור דרמטי בציפיות ובתוצאות של ניתוחים אלו.

  אם בעבר ציפינו מהמשתלים לשרוד ולתפקד עד 10-15 שנים, היום אני מצפה שברובם המכריע של המנותחים המשתלים ישרדו ויתפקדו היטב שנים רבות ולרוב עד סוף ימיהם.

  ישנם סוגים שונים של משתלים המשמשים להחלפת מפרק הירך וחשוב מאוד להכיר את המנותח הן מבחינת מצבו הרפואי ורמת התפקוד שלו והן מבחינת מבנה העצמות על מנת להתאים לכל אחד את המשתל המיטבי עבורו.

  כמובן שעל מנת לקבל את התוצאות הטובות ביותר כדאי לבצע תכנון ממוחשב של הניתוח על מנת לתכנן את זוויות החיתוך ולבחור את המשתל המותאם לאנטומיה של המנותח.


  מהם סוגי המשתלים הקיימים?

  בניתוחי החלפת מפרק הירך אנו מחליפים את שני צידי המפרק.

  בצד האגן משתילים משתל בצורת כיפה קעורה, המכתש, ובצד עצם הירך אנחנו משתילים משתל הנקרא stem ומוכנס לתעלת לשד העצם. בחלקו העליון של ה-stem מורכב ראש כדורי היוצר מפרק בעל תנועה סיבובית עם המכתש.

  באזור המפרק בין המכתש לראש ישנן מספר אפשרויות לשימוש בחומרים שונים, כולם טובים אך לכולם יתרונות וחסרונות שכדאי להכיר. בואו נעמיק טיפה ונכיר את האפשרויות השונות:


  מתכת על פלסטיק:

  השילוב הוותיק ביותר הוא שימוש בראש מתכתי העשוי מסגסוגת של קובאלט וכרום, ומכתש מחומר פלסטי.

  שיפורים דרמטיים בדרכי יצור הפלסטיק מאפשרים היום שימוש בפלסטיק מוקשח המצמצם מאוד את קצב השחיקה של הפלסטיק, אך עדיין לאורך השנים ובאופן איטי הפלסטיק עשוי להישחק ולהצריך ניתוח נוסף, מדובר בשחיקה ממוצעת של עד מ"מ אחד כל 10 שנים. פחות מומלץ להשתמש בשילוב זה באנשים צעירים ופעילים.

  ראשים קרמים:
  דרך מצוינת לצמצם משמעותית את האפשרות לשחיקה של המכתש הפלסטי היא שימוש בראש מחומר קרמי במקום בראש מתכתי. הקרמיקה קשיחה ועמידה ובעלת פני שטח חלקים ביותר ועמידים בפני שריטות ולכן מפחיתים בסדרי גודל את הנטייה לשחיקה.

  פיתוחים חדשים עם הכנסה של ויטמין E לתערובת הפלסטית הפכה אותו לעמיד אף יותר עם שיעורי שחיקה של עד מ"מ אחד כל 100 שנה.


  קרמיקה על קרמיקה:
  אפשרות מצוינת נוספת היא להשתמש בחומרים קרמים בשני צידי המפרק – שילוב של ראש קרמי ומכתש קרמי. שני צידי המפרק עשויים מהחומר הקשיח בעל פני השטח החלקים ורמת השחיקה היא למעשה אפסית, ולכן זהו השילוב המומלץ באנשים צעירים ופעילים.

  החיסרון העיקרי של השימוש בחומרים קשיחים בשני צידי המפרק הוא כי במקרים מסוימים התנועה עשויה לגרום לחריקות.

  עד כמה שמצב זה הוא נדיר הוא מאוד לא נעים ויש להימנע ממנו.

  ידוע כי חריקות מופיעות בעיקר כאשר המשתלים מושתלים בזויות מסוימות המעלות את הלחץ בקצוות המפרק, ולכן במקרים הלא שכיחים בהם מבנה העצמות של המנותח איננו מאפשר להבטיח השמה של המשתלים בזויות נוחות יותר, כדאי להימנע משימוש בשילוב זה.

  משתל תנועה כפולה:
  אפשרות אחרת שכדאי להכיר היא משתל בעל תנועה כפולה – dual mobility.

  כאן, סביב הראש המתכתי יושב ראש נוסף מפלסטיק מוקשח כך שקיימת תנועה גם בין הראש המתכתי לבין הראש הפלסטי החיצוני וגם בין הראש הפלסטי לבין המכתש. מכאן שמו – dual mobility, תנועה כפולה.

  יתרונו של משתל זה הוא בשיפור היציבות של המפרק ובצמצום האפשרות לפריקה של המפרק (בריחה של הראש מתוך המכתש) וגם בשיפור טווח התנועה.

  חסרונו בפוטנציאל גבוה יותר לשחיקה עם הזמן ולכן השימוש בו לא מומלץ באופן שגרתי אלא לחולים מבוגרים יותר ופעילים פחות בהם קיים חשש ליציבות המפרק מסיבות שונות, כגון מחלות נוירולוגיות, חולשת שרירי הירך ובחולים ששברו את צוואר הירך.

  ללא צמנט או עם צמנט?:
  נושא נוסף הוא החיבור בין המשתל לעצם.

  חשוב מאוד לתכנן ולבחור משתל המתאים לאנטומיה של החולה שיאפשר אחיזה טובה וממושכת בין המשתל לעצם.

  לצורך כך קיימים משתלים בגדלים ועיצובים שונים ומרובים ותכנון קפדני בעזרת תוכנת מחשב מיוחדת עוזר לבחור את המשתל המתאים לאנטומיה של המטופל.

  במקרים בהם העצם חלשה ומדולדלת, מקרים של אוסטיאופורוזיס, כדאי לשקול להדביק את המשתלים לעצם בעזרת צמנט, אותו החומר בו משתמשים בהחלפות ברכיים והשתלות שיניים, אך ברוב המקרים בהם העצם בעלת איכות סבירה ניתן להשתמש במשתלים הנצמדים בחוזקה לעצם ללא צמנט (non-cemented או cementless), וזאת עקב מבנה המשתל והכנה קפדנית של העצם.

  תוך מספר שבועות העצם גדלה לתוך פני השטח המחוספסים של המשתל ואוחזת אותו בעצמה.

  צריך לזכור כי בחירה נכונה של משתל איננה מספיקה.

  הטכניקה הניתוחית של הכנת פני העצם והשתלת המשתל בזויות ובכיוונים הנכונים לפי התכנית הממוחשבת וללא פשרות הם קריטיים להשגת מפרק המתפקד היטב ועמיד לאורך זמן.

  בחירה נבונה ומושכלת ע"פ מצבו הקליני של המנותח ומידת הפגיעה, לצד תכנון קפדני יבטיחו תוצאה עמידה שתשרת היטב את המנותח לעשרות שנים ולרוב עד סוף ימיו.

   


   

  הגישה הניתוחית

   

   

   החלפת מפרק ירך – הגישה הניתוחית:


  על מנת לבצע ניתוח החלפת מפרק הירך יש לחשוף את המפרק וזאת ע"י גישה ניתוחית דרך הרקמות הרכות המקיפות אותו (פתיחת העור והסטת שרירים ורצועות). ישנן מספר אפשרויות לגישה אל מפרק הירך, ע"פ הכיוון בו מתבצעת חשיפת המפרק – אחורית, צידית או קדמית. שלושת הגישות וותיקות ומוכרות לאורתופדיה מזה עשרות שנים.

  כאשר בוחרים בגישה הניתוחית יש להכיר את ההבדלים בין הגישות, היתרונות והחסרונות של כל גישה ולהתאימן לכל מטופל.

  היבטים שיש לקחת בחשבון הם ראשית, איכות חשיפת המפרק אשר תאפשר השמה מדויקת של המשתלים ותאפשר תפקוד מיטבי של המפרק התותב למשך עשרות שנים ושנית, טיפול עדין ברקמה הרכה שישפיע על ההחלמה המוקדמת מן הניתוח.
  היבט שלישי שיש לקחת בחשבון הוא הסיבוכים השונים האפשריים בכל אחת מן הגישות.

  לאחר סקירת הספרות הרפואית הרחבה הנוגעת לגישות השונות, פירסם האיגוד האורתופדי האוסטרליי הצהרה לגישה הניתוחית הקובעת כי ישנן גישות שונות לביצוע הניתוח, כולן ותיקות וכי אין השפעה מהותית לגישה הנבחרת על התוצאות הסופיות ואין עדות מדעית ליתרון מובהק של גישה אחת על האחרת.

   

   

   

   

   

    חזרה לשירות להחלפת מפרקים


   

  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד