חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  כף רגל

   

  ⇒ חזרה למחלקת אורטופדיה ילדים

  כף רגל

  בכפות רגליים של תינוקות וילדים עלולים להופיע עיוותים שונים. נדון כאן בשכיחים ביותר,
  העיוותים יכולים להיות:

  1. מולדים, באופן מבודד או משני לתסמונת מסוימת. 
  2. התפתחותי.


  כף רגל סוסנית או כלובה– Club Foot  - העיוות המולד השכיח בישראל , יכול להיות חד צדדי או דו צדדי. הגורם לא ידוע.
  תיאור העיוות – לעיוות ארבעה מרכיבים:  קשת גבוהה ( cavus ) , כף רגל פונה כלפי פנים ( adduction ) הקרסול פונה כלפי פנים ( varus ) וקיצור גיד אכילס ( equinus).
  עד לפני שנים לא רבות , תחילת שנות ה 2000 , הטיפול היה בעיקרו ניתוחי, ניתוחים יחסית גדולים שתוצאתם הייתה בד"כ יפה אך כפות הרגליים סבלו מקשיחות ולעיתים כאבים.
  בתחילת שנות ה 2000 פרץ לתודעה Ponseti Dr. , אורטופד ילדים אמריקאי אשר פיתח שיטת טיפול המבוססת על גבסים סדרתיים המתקנים את העיוות באופן הדרגתי. ניתן להגיד ששיטת פונסטי מבוצעת כיום במרבית העולם ומקובלת כשיטה המועדפת לטיפול בכפות רגליים אלו. זו גם השיטה בה אנו משתמשים עם תוצאות מצוינות לאורך השנים.

  הטיפול מתחיל באופן מיטבי לפני גיל חודש (ולעיתים מיד לאחר הלידה) על ידי ביצוע סדרת גבסים ( 4-8). בסוף הסדרת גיבוס זו מבוצע "ניתוחון" שבו משוחרר גיד אכילס דרך חתך קטן מאוד של פחות מ 1 ס"מ ומבוצע הגבס האחרון למשך 3 שבועות. לאחר מכן יטופל התינוק בנעליים עם פד מיוחד באופן קבוע 3-6 חודשים במשל הלילה עד גיל שנתיים-שלוש.
  לעיתים בגיל שנתיים-שלוש יש צורך בניתוח להעברת גיד ב 30-50% מילדים אלו.

  חשוב לציין שכף הרגל תמיד תהיה קטנה במעט מהרגל שנייה וגם מעט רזה יותר אך הבדל אורך נדיר במקרים אלו.
  במרפאתנו הטיפול מבוצע על ידי רופאי היחידה לאורתופדית ילדים המיומנים בשיטת פונסטי.

  Vertical talus  - הטלוס הינה עצם חשובה בחיבור של הקרסול לכף רגל והעיוות המדובר מצביע על מנח לא תקין של עצם זו ביחס לשכנותיה .
  זוהי תופעה של כף רגל שטוחה רק חמורה בהרבה (קיימת בליטה באזור הקשת אשר מכונה rocker bottom ) . ב 50% מהמקרים עיוות זה יהווה חלק מתסמונת כלשהיא וב 50% מהמקרים עיוות זה יהיה מבודד בלי בעיות אחרות.
  הטיפול במקרה זה הוא סדרת גבסים בשיטת Dobbs  אך בניגוד לכף רגל סוסנית בסוף הסדרה יהיה טיפול ניתוחי לשחזור של הפריקה וקיבועה.

  Polydactyly (ריבוי אצבעות):
  לרוב מדובר באצבע עודפת אחת אך במקרים חריגים יכולות להיות יותר. מדובר בתופעה בעלת שכיחות של כ 5 מקרים לכל 1000 לידות.
  התיקון הניתוחי בדרך כלל מבוצע בהרדמה כללית בין גיל שנה לשנתיים והמטרה העיקרת הינה לשוות לכף הרגל צורה יפה ככל האפשר הן מבחינה תפקודית והנעלה והן מבחינה אסטטית. ליחידתנו ניסיון רב בתחום עם למעלה מ 50 ניתוחים מסוג זה בשנים האחרונות.


   


                                                             ⇒ חזרה למחלקת אורטופדיה ילדים

   

      

  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד