חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  פריצת דיסק וסכיאטיקה

  כאבים מקרינים לאורך הרגל נובעים לעיתים קרובות מלחץ על עצב. הגורם השכיח ביותר לכאב חריף לאורך הרגל הוא פריצת דיסק.

  הדיסק הוא מבנה מעוגל המשמש כבולם זעזועים בין חוליות. הדיסק מורכב משני חלקים: מעטפת סיבית קשיחה (אנולוס פיברוזוס) ותוכן דמוי ג'לטין (נוקלאוס פולפוזוס). עם ההתבגרות התוכן הג'לטיני מאבד מתכולת המים ומגמישותו, ובמעטפת עלולים להיווצר קרעים. מאמץ פתאומי עשוי לגרום להרחבת הקרע במעטפת הדיסק, ולפריצת החומר הג'לטיני אשר ילחץ על העצב בסביבתו. לעתים, פריצת הדיסק אינה נובעת ממאמץ פתאומי, אלא מתהליך הדרגתי.

  בדיקות CT או MRI עוזרות באבחון פריצת הדיסק, ומהוות שיקול משמעותי כאשר נבדקת אפשרות ניתוחית, או טיפול בהזרקה לסביבת העצב הלחוץ.

  החדשות הטובות הן ש-85% מהסובלים מכאב סכיאטי (כאב מקרין לאורך הרגל) משתפרים ללא התערבות ניתוחית. פריצת הדיסק אינה נעלמת, אולם הגירוי הדלקתי סביב העצב משתפר ובחלק מן המקרים ישנה ספיגה חלקית של הדיסק הפרוץ. במידה ולא קיימת חולשה מתקדמת ברגל, או הפרעה בשליטה על מתן צואה ושתן, עדיף להמתין כ-6 שבועות בטרם נשקלת האפשרות לבצע ניתוח דיסקטומיה. בחלוף הכאב יש לשוב לפעילות גופנית רגילה ולחזק את שרירי הבטן והגב. הרמת משאות תתבצע על ידי כיפוף מפרקי הירכיים והברכיים, תוך שמירה על גו זקוף ונשיאת המשא קרוב לגוף.

  בהחלטה על ניתוח קיימים שני שיקולים: האפשרות לשיפור ספונטאני בכאבים מחד, והצורך להימנע מכאב סכיאטי ממושך, אשר יפחית את הצלחת הטיפול הניתוחי, מאידך.

  לעמוד השירות לניתוחי עמוד שדרה

  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד