חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  היחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקוצבים

  מנהל היחידה  :      דר' גייסט מיכאל

  אחות אחראית  :     כצוביץ סבטלנה

  טכנולוגיות רפואיותצ'סנוקוב מרינה 
                                בנקו אולגה

  מיקום :                   בניין אשפוז, קומה 1

  טלפון :                  03-5028402    
  פקס   :                  03-5028406
  רקע כללי


  הפרעות בקצב הלב הן בעיה שכיחה הנוגעת למיליוני בני-אדם  ברחבי העולם. מי מאתנו אינו חש לפעמים בפעימת לב "מיותרת". בחלק גדול מהמקרים מדובר בהפרעות שאין להן השפעה על חיינו. במקרים רבים אנו אף לא מרגישים כשההפרעות מתרחשות. ליבנו בנוי מארבעה חללים, שתי עליות ושני חדרים. העליה ימנית, אוספת את הדם מכל הגוף ומעבירה אותו לחדר ימין, המזריקו  לריאות. העלייה השמאלית אוספת את הדם החוזר מהריאות, ומעבירה אותו לחדר שמאל, המזריקו היישר לאבי העורקים ומשם - לכל הגוף. באופן טבעי, יש לנו קוצב לב אחד בעליה הימנית, אשר בלי פעילותו אין חיים. הלב  לא יתכווץ, בדומה למצת במנוע המכונית.  הדופק הנורמאלי עבור מבוגר הוא בין 60-100 פעימות בדקה, ועולה באופן תקין בתגובה למאמץ, התרגשות ומצבי דחק, ו א טי יותר במצבי שינה, למשל. הפרעות בקצב הלב יכולות להיות כתוצאה מרצף פעימות לב מהירות (טכיקרדיה), שמקורן בעליות, בחדרים או בחיבור ביניהם, או דופק איטי מידי (ברדיקרדיה), המתרחש כאשר הקוצב הטבעי שלנו לקוי, או כתוצאה מפגיעה ברקמת ההולכה, המחברת בצורה חשמלית בין העליות לחדרים.

   

  סוגי הפרעות הקצב

  הפרעות שכיחות, שמקורן שלא בחדרי הלב - כלומר, מהעליות או מהצומת המחברת בין העליות לחדרים - נקראות SVT . הפרעות אלו כוללות, בין היתר, הפרעות עקב מסלול עוקף או פיצול של החיבור הנורמאלי בין העליות והחדרים. על פי רוב, אלו הן  הפרעות פתאומיות, מהירות וסדירות, במהלכן הלב פועם עד 200 פעם בדקה. הפרעות עלייתיות שכיחות יותר הן רפרוף פרוזדורים (Atrial Flutter),  הפרעה שברוב המקרים הינה קלה יחסית לטיפול, באמצעות צריבה. ההפרעה העלייתית השכיחה והמטרידה ביותר היא פרפור פרוזדורים (Atrial Fibrillation), שמקורה, בדרך כלל, בעליה השמאלית והיא נובעת ממספר מוקדים המתחרים בקוצב הטבעי של הלב.  הפרעה חשמלית זו מורכבת ביותר וגם אפשרויות הטיפול בה מגוונות. בין היתר, ניתן ליטול  תרופות; לבצע "היפוך חשמלי", דהיינו מכות חשמל במטרה להסדיר את הדופק; לעשות צנתורים מיוחדים; ולעתים, אך לטפל באמצעות קוצבי לב מלאכותיים. בקרב חולים עם פרפור פרוזדורים, התרוקנות הדם מהעלייה השמאלית בלב פגומה, ולכן הם נוטים לפתח קרישים היכולים להתפזר בגוף, ואף לגרום לאירועים מוחיים. במקרים אלו יש צורך להיעזר במדללי דם. 

  טכיקרדיה חדרית (VT) הינה הפרעה שמקורה בחדרי הלב. מדובר בהפרעה השכיחה בעיקר בחולים שלבם נפגע על רקע התקף לב או מסיבות אחרות, והיא דורשות טיפול מיוחד. הטיפול כולל תרופות, צנתורים חשמליים ולעיתים קוצבי לב מיוחדים, המסוגלים לתת מכות חשמל. מדובר בהפרעה מסכנת חיים ועל כן חובה להשיג טיפול מיטבי הכולל לעתים שילוב של מגוון אמצעים טיפוליים.

  מהי אלקטרופיזיולוגיה?


  הענף בקרדיולוגיה שעוסק באבחון וטיפול בהפרעות קצב והולכה הוא אלקטרופיזיולוגיה לבבית.  לאבחון ראשוני של הפרעות הקצב וההולכה בפעילות החשמלית בלב אנו נעזרים ברישום האלקטרוקרדיוגרפי ( אק"ג.) החיצוני הרגיל. אפשרויות אחרות הן מכשיר הולטר, שהינו מעין ווקמן אותו המטופל נושא על גופו, ואשר רושם כל פעימת לב לאורך פרק זמן מוגדר מראש ( בד"כ 24 שעות). אמצעי נוסף הוא ה- Loop Recorder,  מכשיר קטן יותר אותו נושאים מטופלים על גופם למשך תקופה ארוכה יותר, ואשר עוצר א ת הרישום כשאנו מרגישים הפרעה. במקרים מורכבים יותר, ו לצורך אבחון וטיפול, אנו נעזרים  בבדיקות אלקטרופיזיולוגיות. 
   


  הבדיקה האלקטרופיזיולוגית

  בדיקה זו היא בעצם צנתור חשמלי של הלב והיא נ עשית בחדר צנתור, בדומה לצנתור רגיל. במסגרת הבדיקה אנו מחדירים מספר צנתרים ללב, בדרך כלל  בין 3 ל-4 צנתרים מוורידי המפשעה, ולעיתים  גם מהוורידים התת בריחים בחזה או מוורידי הצוואר. המצנתרים הם אלקטרודות, בניגוד לצנתרים המשמשים בצנתור כלילי רגיל, והם אינם חלולים. ברוב המקרים לא מזריקים יוד במהלך הבדיקה.
   
  אנו ממקמים את הצנתרים בחללי הלב השונים ומקבלים רישום הפעילות החשמלית מכל חללי הלב. החדרת הצנתרים נעשית בד"כ בעזרת שיקוף באמצעות קרני רנטגן. לצורך טיפול לעתים מוחדר צנתר מהעורק המפשעתי ודרך אבי העורקים, בדומה לצנתור רגיל, זאת כדי לאפשר גישה ישירה לחדר שמאל.

  במהלך הבדיקה אפשר לרשום את הפעילות החשמלית העצמונית של הלב, ובנוסף, כחלק מהבדיקה מקצבים את הלב במהירויות שונות. כך ניתן להפיק את ההפרעות ולאבחן א ת הסיבה להפרעות הקצב מהן סובל החולה.

  לבדיקה האלקטרופיזיולוגית מספר מטרות:

  • לברר במקרים של התעלפות האם הסיבה היא אי סדירות בפעילות החשמלית בלב.

  • לאבחן הפרעות ביצירת פעימות הלב  ובהולכה החשמלית בין חללי הלב, ולמקם את ההפרעה, במטרה לקבוע את מידת הצורך בקוצב לב קבוע.

  • לאבחן קיום מסלולים חשמליים מולדים עוקפים, בנוסף למערכת ההולכה הנורמלית. מסלולים אלו עלולים לגרום להפרעות מהסוג שתואר לעיל.

  • לאבחן מנגנוני הפרעות קצב על-חדריות ( SVT) והפרעות קצב חדריות (VT).

  • לאבחן נטייה מוגברת להפרעות קצב ממאירות היכולות לגרום למוות פתאומי, בעיקר בקרב חולים עם הפרעה בתפקוד הלב ואי- ספיקת לב.   

  טיפול בהפרעות הקצב 

  לאחר קביעת האבחנה המדויקת ניתן להציע לחולה את הטיפול המתאים ביותר.

  הטיפול יכול להיות מבוסס על:

  • טיפול תרופתי מתאים.

  • צריבת מוקד ההפרעה על ידי שימוש בגלי רדיו (או אמצעים אחרים). באמצעות הצריבה ניתן לרפא את מרבית החולים הסובלים מ- SVT, וחלק מאלה הסובלים מ- VT.

  • שימוש בקוצבי לב. הקוצב המתאים נבחר על פי סוג ההפרעה, כאשר חלק מן הקוצבים מסוגלים לאבחן באופן מידי הפרעת קצב מסכנת חיים, ומתוכנתים לתת חולה שוק חשמלי מציל חיים באופן מידי.
   פעילויות היחידה

  היחידה להפרעות קצב (אלקטרופיזיולוגיה) מטפלת במגוון הרחב של הפרעות הקצב (איטיות ומהירות).


  בין היתר מבצעים במסגרת היחידה :

  • השתלות של קוצביי הלב לקצב איטי המשחזרים בצורה כמעט מושלמת את הפעילות החשמלית התקינה של הלב וניתנים לתכנות מבחוץ להתאמת הפעילות לצרכים המשתנים.

  • היחידה משתילה בנוסף קוצב זעיר (תוך לבבי) המייתר את הצורך בהשתלת סוללה חיצונית ללב וחיבורה ללב באמצעות תיילים (אלקטרודות). טכנולוגיה חדשנית שקשורה, קרוב לודאי, בהקטנת שיעור הסיבוכים ומתאימה לחלק מן החולים הנזקקים לקיצוב.

  • קוצבים לאי ספיקת לב, דפיברילטורים להפרעות קצב מהירות וממאירות.

  • טיפול ואבחון הפרעות קצב  כולל הפרעות קצב עלייתיות כולל פרפור פרוזדורים  וחדריות אם באמצעים תרופתיים או ע"י צנתורים חשמליים צריבה באמצעות גליי רדיו או הקפאה CRYO.
  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד